Strašiak monitor a úcta k učiteľom!

Autor: Matúš Novotný | 14.3.2007 o 8:33 | Karma článku: 5,38 | Prečítané:  1462x

Včera bol ten deň, v ktorom vedomosti našich žiakov na základnej škole preveril, vo všetkých pádoch spomínaný monitor! Mám brata deviataka a včera ráno si veselo vyspevoval, až ma zobudil. Trošku nezvyčajné, povedal som si a rozmýšľal som nad tým, čo to znamená pre ďalších, približne 60 000 žiakov. Pre rozospatého vysokoškoláka je to dosť obšírna téma na preskúmanie, no predsa som to skúsil.

Všeobecne platí, že základná škola ma pripraviť našich prebúdzajúcich sa pubertiačikov, na strednú školu. Zo svojich vlastných skúseností viem, že trieda v základnej škole je akási zbierka tých najrôznejších detí a rozličných prístupov k učeniu. Mám taký pocit, že dnešní mladí čoraz častejšie prepadávajú lákavému volaniu alkoholu, cigariet, iných drog či neúctivému správaniu jednak voči sebe navzájom, no čo je horšie, aj voči učiteľom.

Neviem kto alebo čo v konečnom dôsledku určuje takýto trend, no mám silné podozrenie, že za všetkým stoja mocné čeľuste dnešných médií, brakového čítania a všelijakých nových hudobných štýlov, ktoré nemajú o dobrom správaní ani potuchy! Potom som sa ani nemohol čudovať, keď mi vravela už skoro budúca učiteľka o tom, čo sa stalo jej spolužiačke na praxi! Počas hodiny sa jeden žiak postavil a povedal jej, či ma na ňu vytiahnuť nôž! Otras! Nie je to tak dávno, čo som končil základnú školu, ale toto by ma nenapadlo nikdy, o takom niečom som nemohol ani rozmýšľať, nie to ešte povedať, hoci som nepatril medzi anjelov...

Ďalší problém vidím v prístupe rodičov, ktorí akosi strácajú záujem o štúdium svojho dieťaťa. Dnešné rodičovské združenia už nemajú takú dôležitosť ako kedysi – tak, ako o tom spieval Pavol Hammel. Preto ma neprekvapilo ani to, že ďalší žiak – podotýkam, že v základnej škole, pristúpil k učiteľke a povedal jej, že stačí povedať jeho otcovi a v momente dostane výpoveď. Kam to spejeme? Prečo sa tradičné hodnoty ako rodina, škola, priateľstvo alebo úctivý tón vytrácajú a my to dovolíme?

Prebiehajúci monitor odhalí vedomostnú úroveň nášho dorastu a nebuďme prekvapení, ak nebude na požadovanej úrovni. Súčasná škola nezápasí iba so zložitými podmienkami jej fungovania, ale hlavne s motiváciou svojich žiakov. Nie je to len boj o budúcnosť nášho školstva, je to zápas o budúcnosť celého Slovenska!

Týmto článkom chcem vyjadriť podporu všetkým učiteľkám, ktoré vykonávajú určite veľmi záslužné, ťažké, no krásne povolanie. Apelujem na rodičov, aby zvýšili záujem o svoje ratolesti a aby im vštepovali cnosti, ktoré dnes už pomaly vymierajú. Prosím všetkých žiakov, aby si vážili poskytnuté vzdelanie a boli vďační osobám, ktoré im ho poskytli...
Ďakujem za pozornosť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Priebeh testovania prekonal podľa Naďa očakávania z posledných dní

Covid-19 podľahlo ďalších sedem pacientov, pribudlo 2 573 infikovaných.

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.


Už ste čítali?